نمایشگر دسته ای مطالب

آخرین خبرها

نمایشگر دسته ای مطالب

12 11 2018

کارگاه و نشست علمی ایمنی زیستی محصولات تراریخته در دانشگاه گیلان برگزار شد

دانشگاه گیلان همگام با دیگر دانشگاههای کشور و با همکاری پروژه توانمند سازی ایمنی زیستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، " کارگاه و نشست علمی ایمنی زیستی محصولات تراریخته و آشنایی با قوانین ملی و بین المللی مرتبط" را چهارشنبه مورخ 2 آبان ماه 97  با حضور جمع کثیری از دانشگاهیان  و محققین استان گیلان، کارشناسان دانشگاه و سازمانهای مرتبط استان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار نمود. این کارگاه تخصصی در راستای ارتقاء فرهنگ و شناخت بیشتر دانشگاهها با مسایل مختلف ایمنی زیستی محصولات تراریخته و قوانین مرتبط با آنها با حضور و سخنرانی متخصصین برجسته کشور در حوزه مهندسی ژنتیک برگزار شد. نشست از ساعت 9 صبح در تالار حکمت دانشگاه گیلان آغاز و تا ساعت 14.30 ادامه داشت.  این کارگاه علمی با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید، طنین سرود جمهوری اسلامی و ذکر فرازهایی از سخنان رهبری معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری در خصوص اهمیت توجه به زیست فناوری و با عرض خیر مقدم آقای دکتر میرحسینی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و آقای دکتر متقی طلب رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری کشور به شرکت کنندگان آغاز شد. در این گردهمائی 7 سخترانی تخصصی با عناوین مختلف و مرتبط با موضوع نشست ارائه شد: در ابتدا آقای دکتر شیرزادیان عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در خصوص "تراریخته چیست و چطور تولید می شود " سخنانی ارایه کردند، سپس خانم مهندس کهک دبیر شورای مرکز ملی ایمنی زیستی به تشریح قوانین بین المللی و ملی استفاده از محصولات تراریخته پرداختند. سپس آقای دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران در خصوص محصولات تراریخته، امنیت و سلامت غذا سخن گفتند و بر سالم بودن این محصولات از نظر غذایی تاکید کردند. در ادامه، آقای دکتر توحیدفر عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در خصوص روش های تشخیصی محصولات تراریخته سخنرانی کردند. موضوع آخرین وضعیت تولید گیاهان تراریخته در ایران و جهان توسط آقای دکتر نوروزی عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر قند تشریح شد و خانم دکتر محسن پور عضو محترم هیئت علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در خصوص محصولات تراریخته و سلامت محیط زیست نکات بسیار مهمی را مطرح نمودند. در ادامه نیز آقای دکتر باغبان عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با طرح مهمترین ابهامات مطرح شده در جامعه در خصوص محصولات تراریخته، به آنها پاسخ گفتند. لازم به ذکر است که در طول سخنرانی ها، شرکت کنندگان به طرح سوالات خود پرداختند. کلیه سخنرانان بر مبنای مستندات علمی و گزارشات منتشره از منابع معتبر جهانی، بر سلامت و بی خطر بودن مصرف محصولات تراریخته تاکید و به تحلیل رفتارهای غیرعلمی برخی از افراد غیرمتخصص در این خصوص اشاره نمودند.

16 01 2018

امکان تولید پروتئین‌های مصنوعی در باکتری

یک ارگانیسم مهندسی‌شده قادر است اطلاعات ژنتیکی ساخت انسان را در خود نگهداری و در صورت لزوم بازیابی کند. به گزارش مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی به نقل از زیست‌فن، در جدیدترین شماره مجله Nature، یک ارگانیسم نیمه‌ مصنوعی جدید معرفی شده که قادر است اطلاعات ژنتیکی غیرطبیعی ساخت بشر را در خود نگهداری و در صورت لزوم بازیابی کند. این باکتری می‌تواند به‌عنوان یک سکوی جدید برای ساخت پروتئین‌ها و موارد مشابه و جدید به کار رود. در سال ۲۰۱۴ فلوید رامزبرگ و همکارانش یک سویه نیمه‌ مصنوعی باکتری Escherichia coli را توصیف کردند که کد ژنتیکی بسط‌یافته آن، علاوه بر چهار نوکلئوتید طبیعی که به شکل مارپیچ دوتایی DNA جفت می‌شوند، شامل دو نوکلئوتید مصنوعی هم می‌شد. این باکتری می‌تواند از کدهای ژنتیکی را نگهداری و آن‌ را تکثیر کند، اما این‌که آیا می‌توان از نوکلئوتیدهای مصنوعی هم مانند DNA طبیعی برای کدنویسی پروتئین استفاده کرد یا نه، هنوز مشخص نشده بود. حالا اما رامزبرگ و دیگر نویسندگان این تحقیق موفق شده‌اند نشان دهند که این باکتری، نوکلئوتیدهای مصنوعی را هم به همان خوبی نوکلئوتیدهای طبیعی، رونویسی و ترجمه می‌کند تا از این طریق پروتئین‌های حاوی آمینواسیدهای مورد نظر ما را سنتز کند! این ارگانیسم نیمه مصنوعی قادر به ساخت پروتئین‌هایی است که حاوی آمینواسیدهای مورد نظر ما هستند و این کار را به همان خوبی پروتئین‌های حاوی آمینواسیدهای طبیعی، انجام می‌دهد. ساخت چنین ارگانیسم‌هایی که برای تولید پروتئین‌های اصلاح‌شده غیرطبیعی طراحی شده‌اند، یکی از اهداف قدیمی علم بیولوژی مصنوعی بوده است. این تحقیق راه دانشمندان را برای مهندسی پروتئین‌های جدید حاوی آمینواسیدهای غیرطبیعی، هموار کرده و مسیری تازه برای تولید مواد درمانی، پلاستیک‌های جدید و موادی از این قبیل گشوده است http://biosafetysociety.ir/

09 01 2018

تکامل ژنتیکی غیرمعمول در نوعی باکتری

از حدود 70 میلیون سال قبل تاکنون نوعی باکتری در بدن سیکادا زندگی می‌کند که بهای سنگینی را برای حفظ بقای خود پرداخت کرده است. این باکتری برای سازگاری با محیط زیست، 95 تا 97 درصد از ژن‌های خود را از دست داده و در نتیجه دارای یکی از کوچکترین ژنوم‌های شناخته شده در جهان است. این باکتری در جریان تکامل خود، همچنین توانایی زندگی در خارج از بدن سیکادا را از دست داده است. همزیستی سیکادا با این باکتری با هر نوع ارگانیسم شناخته شده دیگر متفاوت است. بسیاری از حشرات با انواع باکتری‌های مفید همزیستی دارند. این باکتری‌ها نقش مهمی را در ادامه حیات حشرات که تنها یک نوع غذا مصرف کرده و برخی از مواد مغذی را از دست می‌دهند، بر عهده دارند. بر اساس این تحقیقات، باکتری سیکادا اسیدهای آمینه و ویتامین‌هایی را تولید می‌کند که حشره میزبان برای تولیدمثل و ادامه حیات به آن نیاز دارد. اما محققان در جریان تحقیقات خود دریافتند یک گونه باکتری در بدن سیکادا به انواع مختلفی از باکتری تبدیل شده است. هریک از این باکتری‌ها بخش عمده ژن‌های خود را از دست داده‌اند و هر نوع از آن‌ها دارای یکی از ژن‌های منحصر به فرد و ضروری برای ادامه حیات است. به همین علت باکتری‌ها برای حفظ بقای خود و تولید اسیدهای آمینه و ویتامین‌های موردنیاز میزبان، به یکدیگر متکی هستند. محققان معتقدند این شکل تکامل باکتری‌ها اتفاقی بوده و صرفنظر از این که برای سیکادا مفید است یا خیر، باید تمام باکتری‌ها برای ادامه حیات سیکادا و حفظ زیستگاه خود با یکدیگر همکاری کنند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

30 12 2017

بیوتکنولوژی کشاورزی

بیوتکنولوژی بعنوان یکی از جدید ترین فن آوریهائی که باعث افزایش تولیدات کشاورزی در دهه اخیر شده ، مطرح است. بیوتکنولوژی کاربردهای امیدوارکننده بسیاری دارد اما نه یک راه حل عمومی و نه جایگزینی برای روشهای موجود است، بلکه یک روش کمکی برای حل مشکلات کشاورزی است. بیوتکنولوژی را می توان مجموعه ای از روش ها و فنونی دانست که در آن از ارگانیسم های موحود زنده و یا قسمتی از آنها برای تولید ، تغییر فرآورده ها، بهینه سازی گیاهان یا حیوانات و تولید میکروارگانیسم های جدید استفاده می شود. از منظر فن آوری زیستی نیز، بیوتکنولوژی را می توان به مفهوم استفاده از مهندسی ژنتیک در تولید گونه های جدید میکروارگانیسم ها، گیاهان و حیوانات دانست که طی این روش، زن های خاصی از یک موجود زنده به دیگری انتقال می یابدو بدین ترتیب صفات خاصی در یک گونه جدید ظاهر می شود که نتیجه آن ایجاد یک نوع ارگانیسم با صفات ژنتیکی کاملا مشخص است. بیوتکنولوژی بعنوان یکی از جدید ترین فن آوریهائی که باعث افزایش تولیدات کشاورزی در دهه اخیر شده ، مطرح است. بیوتکنولوژی کاربردهای امیدوارکننده بسیاری دارد اما نه یک راه حل عمومی و نه جایگزینی برای روشهای موجود است، بلکه یک روش کمکی برای حل مشکلات کشاورزی است. بیوتکنولوژی یکی از امیدهای قرن آینده برای رفع بسیاری از نیازهای مختلف بشر و راه حلی برای تامین امنیت غذائی جمعیت روبه رشد جهان به شمار می رود و یکی از 7 رشته کلیدی فناوری جهان در قرن حاضر محسوب می شود. عمده ترین کاربردهای‌ بیوتکنولوژی‌ در کشاورزی‌ را می‌توان‌ به‌ دسته‌های‌ زیر تقسیم‌ کرد: ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ حشرات‌ و آفتها ایجاد گیاهان‌ تحمل‌ کننده‌ علف‌کشها ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ بیماریهای‌ ویروسی‌ و قارچی‌ ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ شرایط‌ سخت‌ مانند سرما، گرما و شوری‌ ایجاد گیاهان‌ دارای‌ ارزش‌های‌ غذائی‌ ویژه‌ و با طعم و عطر بهتر ایجاد گیاهان‌ دارای‌ خاصیت‌ درمانی‌ ـ پیشگیری‌ ایجاد گیاهان‌ دارای‌ خصوصیت‌ متابولیکی‌ تغییر یافته‌ مانند رشد سریع‌ و راندمان‌ کشت‌ بالاتر ایجاد دامهای‌ تراریخته که‌ دارای‌ خصوصیات‌ ویژه‌ای‌ مانند تولید شیر زیاد یا گوشت‌ کم‌چربی‌ ایجاد جانورانی‌ که‌ بعنوان‌ کارخانه‌ تولید آنتی‌بادی‌ و واکسن‌ و دارو عمل‌ کنند ایجاد ماهیها و سایر دامهائی‌ که‌ با سرعت‌ زیاد رشد می‌کنند.

30 12 2017

ده نوآوری برتر سال ۲۰۱۷

مجله The Scientist هرساله به معرفی فناوری‌های برتر سال می‌پردازد. امسال نیز پنل مستقل داوران متخصص این مجله قدیمی، ده نوآوری برتر سال ۲۰۱۷ را به شرح زیر بررسی، انتخاب و معرفی نموده است. تراشهIsoCode  شرکت  (IsoPlexis) این تکنولوژی تک‌سلولی جدید به محققین اجازه می‌دهد که سلول‌ها را بر اساس نوع پروتئین‌هایی که ترشح می‌کنند توصیف کنند. این محصول به‌صورت تجاری در فوریه ۲۰۱۷ روانه بازار شده است. تراشه‌های  IsoCodeشرکت IsoPlexis حاوی هزاران میکروحفره بلند هستند که هر کدام یک سلول را در خود جای می‌دهند. درون هر میکروحفره، ۱۵ شیار جدا از هم سه‌بعدی حاوی حداکثر سه آنتی‌بادی مختلف که پروتئین ترشح‌شده مخصوص را هدف می‌گیرند، قرار دارد. به‌مجرد اتصال، آنتی‌بادی‌ها در سه رنگ نوردهی می‌کنند که به محققین این امکان را می‌دهد تا پروتئین‌ها را از هم تمیز دهند. یکی از کاربردهای مهم تراشه Isocode توانایی آن در آنالیز سلول‌های CAR T است که در حال حاضر برای انواع مختلف سرطان‌ خون در حال ساخت هستند. دستگاه آزمایش خون دستیAlinity  i-STAT  شرکت  (Abbott) Abbott  آخرین ورژن دستگاه آزمایش خون دستی خود را به نام Alinity  i-STAT را برای ساده‌تر کردن انجام آزمایش‌ها در محل، ارائه داده است. تکنولوژی به‌کاررفته در ساخت Alinity، که تقریباً اندازه گوشی‌های همراه دهه ۱۹۸۰ است، سه دهه پیش غیرقابل‌تصور بود. کارتریج‌های مختلف که درون این دستگاه قرار داده شده‌اند می‌توانند روی یک نمونه خونی که فقط از چند قطره تشکیل‌شده است، آزمایش‌های بی‌شماری ازجمله سطح گلوکز و هماتوکریت انجام دهند و نتایج را ظرف چند دقیقه به متخصصان بالینی ارسال کنند. طراحی جدید و ارگونومیک دستگاه با روشی که کارکنان بیمارستان‌ها آن را در بیمارستان حمل می‌کنند، مطابقت بهتری دارد. پیش‌ازاین i-STAT برای قرارگرفتن در جیب‌های بزرگ طراحی شده بود، اما اکنون انحناهای Alinity با فرم زیر بغل مطابقت دارد. این شکل طراحی باعث می‌شود که پرستاران دستشان برای حمل دیگر وسایل، آزاد باشد. کیت آزمایشی برای اعضای مصنوعی شرکت  (QGel) به گفته یکی از بنیان‌گذاران QGel، دانشمندان می‌توانند از ماتریکس برون‌یاخته‌ای مشتق شده از حیوانات (ECM) برای تولید اعضا بدن مصنوعی تحقیقاتی در آزمایشگاه‌ استفاده کنند. اما شرکت سوئیسی QGel،ECM  های کاملاً مصنوعی می‌سازد که ECM های انسانی را شبیه‌سازی می‌کند و همچنین نسبت به نوع حیوانی آن دارای چند مزیت عمده است. یکی از مزیت‌های محصول جدید QGel، که در ماه ژانویه به بازار عرضه شد، این است که امکان وفق دادن ترکیبات ساختمانی و زیست فعال کلیدی ECM ویژه نوع سلول موردنظر را فراهم می‌کند تا قادر باشد محیط فیزیولوژیک درون بدن انسان را به بهترین شکل ممکن، تقلید کند. QGel  همچنین از گروهی به گروه دیگر پایدار است، به همین دلیل تکرارپذیری بهتری نسبت به ژل‌های مشتق شده از حیوانات دارد. این ژل برخلاف محصولات گرفته‌شده از حیوانات، قابلیت سازگاری با ربات‌هایی که با مایعات کار می‌کنند را دارد. این در حال است که ژل‌های حیوانی، معمولا ماشین‌ها را مسدود می‌کنند و نیاز به نگهداری در دماهایی دارند که ثابت نگه‌داشتن آن‌ها بسیار دشوار است. سیستم Blazeشرکت  (Intabio) سیستم Blaze شرکت Intabio  قصد دارد با یافتن و شناسایی ایزوفرم‌های پروتئینی، زمانی را که شرکت‌های دارویی صرف آماده‌سازی آزمایشگاه می‌کنند، به حداقل برساند. بر اساس اظهارات لنا وو، رئیس شرکت Intabio، ‌فرایند تجزیه‌وتحلیل پروتئین که به‌طورمعمول یک ماه به طول می‌انجامد، با Blaze می‌تواند در ظرف فقط یک روز صورت گیرد. این سیستم که تا مدتی دیگر راه‌اندازی خواهد شد، برای کنترل کیفیت صنایع زیست‌محیطی مورداستفاده قرار خواهد گرفت. معمولاً تحلیلگران با استفاده از سیستم تمرکز ایزوالکتریک مویرگی (IEF)  ترکیبات را جدا کرده و به دنبال ناهنجاری در نمونه بیولوژیکی می‌گردند، سپس هرگونه ایزوفرم را از طریق طیف‌سنجی جرمی شناسایی می‌کنند. ولی طبق توضیح دو، این فرآیند دومرحله‌ای انتخاب نمونه‌ها و مقیاس‌گذاری آن‌ها برای طیف‌سنجی جرمی، بسیار وقت‌گیر است و سیستم Blaze می‌تواند کمک مؤثری در این خصوص باشد. سیستم ردیابی نشانگرهای زیستی مافوق حساسSR-X  شرکت (Quanterix) در آگوست امسال، شرکت Quanterix در لگزینگتون ماساچوست با عرضه سیستم SR-X فشرده، تکنولوژی ردیابی نشانگرهای زیستی Simoa خود را برای آزمایش آماده کرد. این پلتفرم بیش از ۸۰ تست را روی نمونه‌های آزمایشی (معمولاً خون یا سرم، اما برخی با مایع مغزی نخاعی یا لیزهای تک‌سلولی نیز سازگار هستند) برای وجود سیتوکینین ها و دیگر نشانگرهای زوال یا التهاب نورون‌ها، انجام می‌دهد. جرمی لمبرت مدیر استراتژی محصول در Quanterix توضیح می‌دهد که simoa، علاوه بر تکنولوژی اصلی سیستم SR-X، هسته اصلی یک سیستم HD-1 بزرگ‌تر (تقریبا به‌اندازه دو یخچال) هم محسوب می‌شود. گفتنی است از آنجائی که Simoa از دانه‌های مغناطیسی بیشتری در پروتئین‌های که هدف قرار می‌دهد،  استفاده می‌کند، هر دانه می‌تواند فقط یک پروتئین به خودش جذب کند. سیستم علامت‌گذاری پروتئینHiBiT  شرکت  (Promega) سیستم ردیابی پروتئین جدید شرکت Promega در اندازه‌گیری سطح پروتئین‌ها در سراسر سلول بسیار موفق عمل می‌کند. کریس اگرز محقق ارشد Promega می‌گوید: «ایده اولیه سیستم علامت‌گذاری HiBiT دستیابی به یک روش بسیار ساده و حساس زیست تابی برای اندازه‌گیری فراوانی پروتئین موردنظر، درون سلول یا در سطح سلول بود». زمانی که برچسب ۱۱-آمینواسیدی کوچک و به‌سادگی یکپارچه‌شده (High BiT یا HiBiT) با مکمل بزرگ‌تر ۱۵۶-آمینواسیدی (LgBiT) خود ترکیب ‌شود، آن‌ها محکم به هم متصل شده و نور مرئی از خود ساطع می‌کنند. محققین می‌توانند برچسب HiBiT کوچک را با استفاده از CRISPR-Cas9 در هر نقطه از پروتئین موردنظر یا یکی از پلاسمیدهای پرومگا که می‌توان به قیمت ۳۹۵ دلار خریداری کرد، وارد کنند. کتابخانه ژنومیEdit-R crRNA  شرکت  (Dharmacon) غربالگری‌های گسترده ژنومیک که توسط CRISPR انجام می‌شوند، می‌توانند اطلاعاتی درباره نقش بعضی ژن‌های خاص در عملکرد سلول فراهم کنند، اما این اطلاعات محدود هستند. پلتفرم غربالگری Edit-R CRISPR-Cas9 در ژوئن ۲۰۱۷ و در جهت رفع این محدودیت‌ها به بازار ارائه شد. این پلتفرم قادر است کتابخانه آرایه‌ای از crRNA های سنتتیک را به کاربر تحویل دهد که دارای فرمت « یک چاهک به ازای هر ژن است». لوئیس بسکین، مدیر ارشد محصول در Dharmacon توضیح می‌دهد: «شما به کمک این سیستم می‌توانید ۱، ۱۰ یا ۲۰ تغییرپذیری مختلف فنوتیپی را برای یک مجموعه داده پیچیده و غنی اندازه‌گیری کنید». سیستم کرومیوم  شرکت(X Genomics۱۰) کمپانی X Genomics۱۰ قصد دارد با سیستم کرومیوم خود فرایند ترانسکریپتوم و آنالیز ژنوم کامل را با دقتی بسیار بیشتر از گذشته انجام دهد. محققان با استفاده از واکنشگرها و سخت‌افزار سیستم‌های تک‌سلولی، همراه با واکنشگرها و دانه‌های ژل بارکد شده به‌صورت جداگانه در یک قطره روغن، نمونه‌های خود را  به تک‌سلول‌ها (یا ملکول های بلندDNA )تفکیک می‌کنند. واکنشگرها، سلول‌ها را تجزیه می‌کنند و همراه با دانه‌های بارکد شده، کتابخانه cDNA از رونوشت‌های RNA خود ایجاد می‌کنند که پس‌ازآن توالی‌یابی می‌شوند. این بارکدها برای هر قطره جدا ایجاد می‌شوند و بعد از پردازش داده‌ها توسط نرم‌افزار کرومیوم، کاربران می‌توانند بیان ژن در هر سلول را ردیابی کنند. نتیجه این کار، شمارش دیجیتالی هر ژن از میان صدها هزار قطره است. طیف‌سنج سه مرحله‌ایTSQ Atlis  شرکت  (Thermo Fisher Scientific) تکنولوژی طیف‌سنجی جرمی به پیشرفت خود در جهت دستیابی به حساسیت، گزینش پذیری و سرعت، بیش‌ازپیش، ادامه می‌دهد. طیف‌سنج سه مرحله‌ای TSQ Altis  شرکت Thermo Fisher Scientific قادر است میزان اغلب انواع آنالیت ها را، حتی در نمونه‌های پیچیده‌ای همچون پلاسما و بافت، به شکل قابل‌اعتمادی تعیین کند. این سیستم می‌تواند به‌طور گسترده در تحلیل‌ها، سم‌شناسی قانونی و تحقیقات بالینی مورداستفاده قرار گیرد. TSQ Altis  دارای چهارقطبی‌های سه‌گانه است که به محققین اجازه می‌دهد تا ملکول های خاصی را هدف قرار دهند و فرایند انتقال یون تقویت‌شده را به‌سادگی انجام می‌دهد. دیگر مزیت این سیستم برخورد فعال سلولی است که در آن نمونه‌های یونیزه شده با گاز طبیعی برخورد کرده و خرد می‌شوند که امکان مشاهده انتخابی و سریع واکنش را فراهم می‌کند و منجر به بالا رفتن بازدهی این تکنولوژی می‌شود. پروتئین V2 جدید Invitrogen TrueCut Cas9  شرکت  (Thermo Fisher Scientific) قابلیت برش پروتئین‌ها در Cas9 می‌تواند عاملی محدودکننده در ویرایش ژنومیک به‌وسیله CRISPR-Cas9 محسوب شود. پروتئین V2 جدید Invitrogen TrueCut Cas9 شرکت Thermo Fisher Scientific به‌طور ویژه برای به حداکثر رساندن کارایی برش پروتئین‌ها و درنتیجه شتاب بخشیدن به این فرآیند، مهندسی‌شده است. پروتئین TrueCut می‌تواند امکان یک ویرایش مؤثر را نه‌تنها در لاین‌های سلولی استاندارد بلکه در سلول‌های بنیادی و سلول‌های اولیه نیز فراهم کند. به گفته یکی از دانشمندانی که در حال کار با سلول‌های T است، در یک آزمایش ما توانستیم گیرنده [PD-1] را تا میزان ۹۵ درصد یا بیشتر از کار بیاندازیم که این درواقع غیرفعال کردن کامل گیرنده در یک آلودگی تراریختی است. منبع: https://goo.gl/Akg6EQ

26 12 2017

تولید گوجه‌فرنگی حاوی آنتی‌اکسیدان بالا با استفاده از مهندسی ژنتیک

محققان دانشگاه هنگ‌کنگ (HKU) به همراه بنیاد زیست‌شناسی مولکولی گیاهان استراسبورگ واقع در فرانسه روش جدیدی را برای افزایش همزمان ویتامین E تا شش برابر در کنار مضاعف کردن پروویتامین A و لیکوپن که در گوجه‌فرنگی موجود  هستند، کشف کرده‌اند تا از این طریق، آنتی‌اکسیدان‌ها را به میزان قابل‌توجهی در این محصول افزایش دهند. گروه پژوهشی فوق با استفاده از یک نوع  3- هیدروکسی-3-متیل گلوتاریل کوآنزیم آ سینتاز  (HMGS)مسیر ایزوپرنوئید گیاه را تغییر دادند. بیان بالای HMGS در گوجه‌فرنگی، نه‌تنها باعث افزایش فیتوسترول، اسکوالین، پرو ویتامین A و لیکوپن شد بلکه ویتامین E ) آلفا-توکوفرول) را نیز تا نزدیک به 500 درصد افزایش داد.  DNAمربوط به HMGS استفاده‌شده در این آزمایش، از خردل هندی که محصولی غذایی است، گرفته شد. گروه در ابتدا گزارش داد S359A که نوع حاصله دیگری از HMGS است، افزایش ده برابری فعالیت آنزیمی را نشان می‌دهد و میزان فیتوسترول در گیاه نمونه آرابیدوپسیس را نیز افزایش می‌دهد. محققان S359A را به گوجه‌فرنگی افزودند. تفاوتی در ظاهر و اندازه محصول گوجه‌فرنگی‌های تغییریافته وجود نداشت، اما کل میزان کاروتنوئیدها شامل: پرو ویتامین A و لیکوپن به شکل مؤثر و به ترتیب تا ۱۶۹ و ۱۱۱ درصد افزایش پیدا کرد. در این پژوهش، کاروتنوئید تولیدشده دارای درصد فعالیت آنتی‌اکسیدانی بالاتری نسبت به گروه کنترل بود و گوجه‌فرنگی‌های تغییریافته مقدار بیشتری ویتامینE ، اسکوالین و فیتوسترول را نشان دادند لینک خبر:  https://goo.gl/EaDynU.

26 12 2017

بهینه‌سازی فتوسنتز با استفاده از تنوع ژنی

دانشمندان دانشگاه Wageningen هلند، موفق به کشف تنوع ژنتیکی طبیعی در فرایند فتوسنتز گیاهان شده‌اند  و این درک را تا سطح DNA گسترش داده‌اند. تیم تحقیق فوق به سرپرستی مارک آرتس و جرمی هاربینسون، نشان داده‌اند که گیاه مدل «آرابیدوپسیس تالیانا» دارای چندین ژن است که در فرایند سازگاری گیاه به تغییرات مربوط به نور دریافتی از خورشید، دخیل هستند. ژنی که در این مطالعه به‌طور دقیق بررسی شده است، ژن Yellow Seedling 1 است که در سازگاری کلروپلاست‌ها به تغییرات نوری دخالت دارد. به خاطر تنوع این ژن، برخی از گیاهان می‌توانند افزایش نور، به‌عنوان‌مثال تفاوت نور در یک روز ابری و یک روز آفتابی را بهتر از دیگران مدیریت کنند. این اولین بار است که این تنوع در گیاه فوق یافت‌ شده است، اما از آنجائی که ژن‌های فتوسنتز تقریباً در همه گونه‌های گیاهی وجود دارند، دانشمندان انتظار دارند که بتوانند تنوع مشابهی را در بسیاری از گیاهان دیگر نیز بیابند.این کشف نشان می‌دهد که بهینه‌سازی فرایند فتوسنتز گیاهان براساس تنوع ژنتیکی طبیعی آن‌ها، امکان‌پذیر است، چیزی که تاکنون در مورد آن تردید وجود داشت. اصلاح  ژنی بر اساس این فرایندهای فتوسنتز بهینه‌شده، در طولانی‌مدت می‌تواند باعث شود که محصولات کشاورزی باوجود دریافت همان میزان خاک، آب و مواد مغذی، بازده و عملکرد بیشتری داشته باشند. به گفته دانشمندان، این کشف، ما را به درک مفهوم «عملکرد بیشتر با نهاده کمتر»، یک گام نزدیک‌تر می‌کند. لینک مقاله: https://goo.gl/XMmHci

26 12 2017

دستاوردی دیگر از محققان ایرانی؛ طراحی ردیاب تشخیص زودهنگام بیماری ام اس

دکتر معصومه محمدپور  در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: این ردیاب به صورت کیت تشخیصی طراحی شده است و با استفاده از ترشحات بزاق تا حدود 80 درصد می تواند بیماری ام اس را به موقع تشخیص دهد. وی افزود: حسگرهایی در این ردیاب بومی تعبیه شده است که می تواند در مراحل اولیه ابتلا به بیماری ام اس، این بیماری را تشخیص دهد و از این طریق پزشکان می توانند خدمات مناسب را به بیماران ارائه دهند. محمدپور ادامه داد: این کیت های تشخیصی، ثبت اختراع و نمونه اولیه آن نیز ساخته شده اند که بعد از تایید نهایی توسط متولیان این حوزه ازجمله وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد ایران، عرضه می شوند. وی بیان کرد: طراحی و ساخت این کیت با حمایت مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده است و پیش بینی می شود که تا پایان سال آینده وارد بازار شود. محقق مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در حال حاضر بیماری ام اس درمان موثری ندارد اما اگر در مراحل اولیه ابتلا، بیماری تشخیص داده شود، می توان خدمات پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ارائه کرد. رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این زمینه گفت: با توجه به شیوع قابل توجه این بیماری در ایران، به نظر می رسد تشخیص زودهنگام می تواند کمک خوبی به کنترل این بیماری کند. دکتر سید بهنام الدین جامعی ادامه داد: از طریق نمونه بزاقی، تشخیص زودهنگام این بیماری امکان پذیر است و به همین دلیل به صورت وسیع می توان آن را انجام داد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان تشخیص بیماری ام اس از طریق بزاق وجود ندارد و مشابه خارجی در این زمینه نیست، گفت: بزاق امکان تشخیص زودرس این بیماری را فراهم می آورد و شاید در آینده بیماری های دیگری را نیز بتوان از این طریق تشخیص داد. ** بیماری MS بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان ‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث از دست‌ دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی‌حسی) می‌شود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند. به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند. * علائم و نشانه‌های MS علائم و نشانه‌ های بیماری ام اس بسیار متفاوت است و به‌ شدت و محل آسیب بستگی دارد. برخی افراد مبتلا ممکن است توانایی راه رفتن به صورت مستقل را از دست‌ دهند یا کاملا فلج شوند؛ در حالی که عده‌ای دیگر از افراد مبتلا به این بیماری، دوره‌ های طولانی را بدون تجربه‌ هیچ علائمی پشت سر می‌گذارند. به طور کلی علائم این بیماری شامل موارد زیر است: - بی‌حسی یا ضعف در دست، پا و تنه که معمولا در یک طرف بدن به وجود می‌آید. - از بین رفتن کلی یا جزئی بینایی که معمولا در یک چشم اتفاق می‌افتد و همچنین احساس درد در چشم به هنگام حرکت دادن آن - دوبینی طولانی‌ مدت - خارش یا درد در قسمت‌های مختلف بدن - خواب‌رفتگی یا درد در قسمت‌هایی از بدن - بریده بریده حرف زدن - احساس برق‌گرفتگی که با انجام برخی حرکات گردن احساس می‌شود - احساس خستگی و بی‌حالی - اختلال کلامی - سرگیجه - خستگی مفرط - اختلالات عملکردی مثانه و روده‌ها گرما و استرس نیز می‌تواند باعث شدت علائم بیماری ام اس شود. بسیاری از بیماران مبتلا به این بیماری افسرده می‌شوند؛ گرچه محققان مطمئن نیستند که افسردگی را می توان از علائم این بیماری دانست یا فقط پاسخی به یک بیماری مزمن به شمار می‌رود. بیماری ام اس بطور کلی تأثیری روی طول عمر بیمار ندارد. * روش‌های درمان بیماری ام اس هیچ درمان قطعی ندارد و روش‌ های درمانی استفاده‌ شده معمولا روی کندکردن روند بیماری، تسریع روند بهبودی پس از حملات ام اس و مدیریت علائم آن تمرکز می‌کند. برخی از مبتلایان علائم بسیار خفیفی را تجربه می کنند و نیاز به درمان ندارند. http://www.bioportal.ir/fa/news/12033

26 12 2017

محققان دانشگاه ولز: میکروب‌های قطب جنوب فقط با هوا قادر به حیات هستند

میکروب‌های خاکی که در بیابان‌های قطب جنوب هستند نیازمند شرایط خشک مانند خاک فاقد مواد مغذی و ۲۴ ساعت تاریکی به مدت نیم سال برای ادامه زندگی هستند. اکنون مطالعه ژنتیکی بر روی این میکروب‌ها انجام گرفته نشان میدهد برخی از این میکروبها قادرند در هوا و نبود خاک نیز دوام بیاورند. به گفته بلیندا فراری، میکروب شناس دانشگاه ولز جنوبی استرالیا، کشف این موضوع که چطور حیات میتواند در شرایط سخت و فاقد مواد مغذی همچون قطب جنوب وجود داشته باشد، این امکان را که گازهای جوی باعث حیات در دیگر سیارات شوند، بوجود می‌آورد. زندگی در خارج از محدوده محققان میکروب‌های خاکی را از که مناطق مختلف شرقی قطب جنوب که عاری از یخ و پوشش گیاهی بودند را جمع آوری کردند. اولین منطقه نمونه برداری "رابین ریج" در "ویلکس لند" و دومین منطقه زمینی متروک به نام "آدامز فلت" در "پرینسس الیزابت لند" بود. تیم محققان قادر به اسکن ژنوم ۲۳میکروب از جمله میکروب باکتریایی بنام WPS-2و Ad3 بودند که پیش از این توسط محققان شناسایی نشده بودند. دانشمندان متوجه شدند، سرسخت ترین این میکروبها آنهایی بودند که به واسطه ژن شان توانایی حیات در هوا را پیدا کرده بودند. بیشتر انرژی مورد نیاز آنها با مهار گازهای اتمسفر مانند مونوکسید کربن و هیدروژن تامین می‌شود . زندگی آرام به گفته محققان این نوع زندگی و تغذیه با هوا روش شایع حیات میکروب‌ها در قطب جنوب است. همچنین به گفته محققان میکروب‌های مناطق دیگر از جمله بیابان آتاکاما در آمریکای جنوبی نیز که یکی از خشک ترین بیابان‌های جهان است، به صورت تغذیه از گازهای اتمسفر حیات دارند. دون کوآن و تولانی فخلاین، پژوهشگران دانشگاه "پرتوریا" در آفریقای جنوبی می‌گویند ما فهمیدیم که باکتری‌ها قادر به زنده ماندن با مونوکسیدکربن و هیدروژن هستند و در ادامه افزودند میکروبها قادر به حیات در شرایط خالی از اکسیژن مانند عمق دریا نیز هستند و برخی باکتریها مانند Geobacter sulfurreducens انرژی مورد نیازشان را از کربن مونواکسید هوا تامین می‌کنند.  به گفته پژوهشگران باکتری‌ها بیشتر سال را در خواب سپری می‌کنند و سالانه ساعات کمی به خوردن و تکثیر می‌پردازند.

23 12 2017

ایجاد تحول در انتقال فناوری‌ها به مناطق تولید گرد و غبار

یکی از اولویت های ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ایجاد تحول در انتقال فناوری‌ها به مناطق تولید گرد و غبار است که برای اجرایی شدن این طرح، برنامه های مختلفی تعریف کرده اند. به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس گزارش ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، عملیات زیر ساختی شورورزی (ساخت استخرهای پرورش میگو و آرتمیا در سطح بالغ بر 7 هکتار) در قالب همکاری ستاد، صندوق توسعه زیست فناوری، موسسه جهاد نصر، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و مرکز ملی تحقیقات شوری کشور رو به اتمام است. در این گزارش آمده است؛ تولید بذر و نهال مورد نیاز مطابق با شرایط آب و خاک شور در کانون بحرانی تولید گرد و غبار برای انتقال به عرصه انجام شده است. با شروع عملیات «انتقال آب به کانون تولید گرد و غبار»، «تسطیح اراضی و آبشویی در قالب اجرای طرح پایلوت شورورزی» و «آبگیری اسخرها و کشت انواع گیاهان از جمله کوشیا، پانیکوم، کینوا(خاویار گیاهی) ،سالیکورنیا (نمک سبز)، گز بومی، اکالیپتوس و غیره» تحول اساسی در انتقال انواع فناوری ها و در ادامه توسعه آن در مناطق تولید گرد و غبار و محل های برداشت ایجاد خواهد شد. http://biodc.isti.ir/index.aspx?siteid=14&fkeyid=&siteid=14&pageid=1528&newsview=29781

23 12 2017

توسط محققان پژوهشگاه رویان؛ سومین بز شبیه سازی شده متولد شد/«مورسیا» شیر زیادی تولید می کند

دکتر مهدی حاجیان، عضو هیات علمی پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ما بعد از دو بز شبیه سازی شده «سانن و آلپاین» در این پژوهشکده در صدد آمدیم تا از نژاد «مورسیا» بز دیگری را شبیه سازی کنیم. وی با بیان اینکه بزهای نژاد «مورسیا» که مقاوم به گرما هستند و تولید شیر خوبی دارند از کشور اسپانیا وارد کشور شدند، گفت: ما توانستیم نمونه ای از بافت گوش این بز را برای استخراج سلول در اختیار بگیریم که نتیجه آن شبیه سازی سومین بز در این پژوهشکده است. حاجیان با بیان اینکه این بز یک ماه پیش متولد شده است، گفت: طی این یک ماهه شرایط بز در حال بررسی بود. وی با اشاره به ویژگی این بزهای شبیه سازی شده گفت: هر یک از بزهای شبیه سازی شده ویژگی های خاص خود را دارند؛ دو بز شبیه سازی شده میزان شیر بالایی تولید می کنند. عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان گفت: آنها حدودا ۳ تا ۴ کیلو تولید شیر دارند ولی بز سوم شبیه سازی شده دو تا سه کیلو شیر تولید می کند ولی در مقابل تولید شیر کمتر مقاوم به گرما است. وی با بیان اینکه برنامه هایی برای تکثیر آن داریم، گفت: این بز می تواند در مناطق جنوب کشور مقاوم به گرما باشد. http://www.bioportal.ir/fa/news/12011

23 12 2017

کشف ژن بوی بد دهان با بررسی موش‌ها

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران، برای "بدبویی دهان" (halitosis)، با آزمایش موش‌هایی با ژن سرکوب شده از "برنامه زیست‌شناسی موش دانشگاه کالیفرنیا" در دیویس دلیلی برای بدبویی دهان پیدا کرده‌اند. با این که بیشتر موارد بدبویی دهان، به باکتری‌های در حال رشد در دهان مربوط می‌شوند، تا سه درصد مردم، بدون هیچ دلیل مشخصی از بدبویی مزمن دهان رنج می‌برند. پروفسور "کنت للوید" (Kent Lloyd)، سرپرست برنامه زیست‌شناسی موش در دانشگاه کالیفرنیا در دیویس (UC Davis) گفت: شناسایی دلیل بدبویی مداوم دهان و متمایز کردن این دلیل از دلایل نسبتا بی‌خطرتر(مانند بیماری لثه) و دلایل وخیم‌تری (مانند سیروز کبدی)، مهم است. پژوهشگران دانشگاه "رادبود" (Radboud) هلند، خانواده‌هایی که مبتلا به نوع مزمنی از بوی بد دهان بودند، برای چندین سال مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که در دهان این افراد، میزان زیادی ترکیبات گوگردی، به‌خصوص متان‌تیول که بوی ناخوشایندی دارد، تولید می‌شود. متان‌تیول، معمولا در طول هضم غذا تولید می‌شود اما در بدن از بین می‌رود. برخی باکتری‌ها می‌توانند ترکیبات گوگردی را از بین ببرند. این گروه پژوهشی، براساس ژن باکتریایی، یک پروتئین انسانی با نام (SELENBP1) را شناسایی کردند که می‌تواند متان‌تیول را به ترکیبات دیگر تبدیل کند. ترکیبات گوگرد در خون هنگامی که پژوهشگران بیماران خود را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند که همه آنها، جهش‌هایی در ژن " SELENBP1" که این پروتئین را تولید می‌کند، دارند و همچنین، سطح بالایی از متان‌تیول و دی‌متیل سولفید در خونشان به چشم می‌خورد. وقتی که خون به ریه‌ها می‌رسد، این ترکیبات گوگردی بدبو، خون را ترک می‌کنند و از راه بیرون دادن نفس خارج می‌شوند. موش‌های دارای ژن سرکوب‌شده SELENBP1، در خونشان، سطوح پایین‌تری از پروتئین و سطوح بالاتری از متان‌تیول و دیگر ترکیبات ناپایدار گوگرد داشتند. للیود گفت: هر چند ما دهان این موش‌ها را بو نکردیم اما میزان زیادی از برخی مواد شیمیایی عامل بوی بد را در خون تشخیص دادیم که دقیقا با آنچه در بیماران یافته بودیم، مطابقت داشت. اگرچه نحوه عملکرد SELENBP1 مشخص نیست، می‌توان گفت که در انسان با برخی از سرطان‌ها نیز مرتبط است. تاکنون، هیچ درمانی برای این شکل از بدبویی دهان وجود نداشته است اما ممکن است پژوهش‌های ژنتیکی و درک بهتر متابولیسم گوگرد، به یافتن درمان‌هایی در آینده منجر شود. نتایج این پژوهش، 18 دسامبر در مجله " Nature Genetics" به چاپ رسید.

23 12 2017

به کمک گیاه سرخدار؛ تولید پیش داروی سرطان توسط محققان کشور

دکتر محمود ناصری رئیس مرکز رشد کشاورزی منابع طبیعی پارک علم و فناوری فارس اظهار داشت: محققان این مرکز موفق به دستیابی روش تولید ترکیبات تاکسول شدند. تاکسول یک داروی مخصوص سرطان است که رشد سلولهای سرطانی را کند می کند. وی با بیان اینکه در این طرح مسیر سنتز دی ان ای کشف شده که می توان به واسطه آن تولید تاکسول افزایش یابد، کشف شده است، افزود: این پیش دارو از گیاه سرخدار تهیه شده که خاصیت ضد سرطانی دارد. سرخدار، نام گونه‌ای درخت سوزنی‌برگ بوده از تیره سرخداریان است. ناصری گفت: در این پروژه، استخراج یک ترکیب ضد سرطان از درخت سرخدار صورت گرفته؛ تاکسول بیشتر در پوسته درخت سرخدار یافت می شود؛ محققان این طرح درصدد آمدند تا تاکسول را در پوسته درخت افزایش دهند تا بتوانند بیشتر از حد معمول ترکیبات تاکسول را از درخت استخراج کنند. وی افزود: این پیش دارو نمونه خارجی دارد و با تولید آن در کشور از ارزبری جلوگیری می شود و هزینه تولید این دارو برای بیمار قابل قبول خواهد شد. رئیس مرکز رشد کشاورزی منابع طبیعی پارک علم و فناوری فارس با بیان اینکه این پیش دارو برای درمان سرطان است، گفت: این پیش دارو برای اکثر سرطان ها قابل استفاده است ولی در سرطان سینه آزمایش شده و نتیجه داده است.

17 12 2017

برگزاری نخستین همایش ملی عسل و علوم زیست‌مولکولی

از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عسل نه تنها به عنوان یک ماده غذائی ارزشمند و مغذی محسوب می‌شود بلکه دارای اثرات دارویی بوده و فراتر از آن از خواص شفابخش متمایزی برخورداراست. نخستین همایش ملی عسل و علوم زیست‌مولکولی با حمایت معنوی ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در تاریخ 29 آذر ماه سال جاری در محل مرکز تحقیقات بیوشیمی فیزیک (IBB) دانشگاه تهران برگزار می‌شود. آخرین دستاوردها و دیدگاه‌های تخصصی دانشمندان کشور، پیرامون موضوع محوری عسل با تاکید بر ویژگی های زیست مولکولی آن در این همایش ارائه می‌شود. انجمن بیوشیمی فیزیک ایران با همکاری انجمن زنبورعسل ایران اولین همایش ملی عسل و علوم زیست‌مولکولی را برگزار می‌کند. از اهداف برگزاری این همایش می توان به ارتقا دانش پژوهشگران و علاقه‌مندان به جنبه‌های مولکولی عسل و خصوصیات وابسته به آنها اشاره کرد. این همایش با حمایت مراکز و موسسات مختلف از جمله معاونت پژوهشی دانشگاه تهران، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، معاونت تحقیقات علوم دامی کشور، کرسی یونسکو در تحقیقات بین رشته ای دیابت برگزار می شود.

اطلاعیه

نمایشگر دسته ای مطالب